ZDROWY SEN TO GWARANCJA WYPOCZYNKU I DOBREJ FORMY PRZEZ CAŁY DZIEŃ CZYLI JAK WAŻNA JEST ODPOWIEDNIA PODUSZKA DO SPANIA – CZĘŚĆ III

Pewnie nikt z Was nie zaprzeczy, że kochamy spać . Każdy z nas spędza w łóżku średnio 7 godzin dziennie. Spanie więc jest jedną z podstawowych czynności życiowych, dzięki której funkcjonujemy prawidłowo przez resztę dnia. Wybór właściwej poduszki ortopedycznej, bo o takiej tu mowa, może wpłynąć na jakość naszego snu.

Posiadanie , a co ważniejsze używanie poduszki ortopedycznej wiąże się z ogromnymi korzyściami dla naszego organizmu. Siedzący tryb życia, godziny spędzone przy komputerze czy w samochodzie sprawiają, że nasz kręgosłup, mięśnie karku i obręczy barkowej stają się napięte, sztywne i rozleniwione. Coraz częściej widzimy, że taki tryb życia może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wynikiem utrzymywania stałego przeciążenia mięśni i nadmiernych napięć są między innymi: bóle szyi, karku, głowy, wady postawy, dyskopatie, drętwienia rąk oraz kłopoty ze snem.

 

Odpowiednia poduszka to taka, dzięki której Twój kręgosłup szyjny jest w stanie utrzymać neutralną pozycję, oraz zachować swoją naturalną krzywiznę (lordozę szyjną). Takie ustawienie sprawia, że zapewniamy naszej szyi najlepsze podparcie, a nasz kręgosłup po ciężkim dniu w nieustannym napięciu odpoczywa w najwygodniejszej dla niego pozycji.

 

Poduszkę ortopedyczną powinny stosować nie tylko osoby odczuwające bóle i sztywność kręgosłupa szyjnego, ale również osoby zdrowe w celu profilaktyki, która jest równie ważna, o ile nie ważniejsza od samego leczenia .

ABY DOPASOWAĆ PODUSZKĘ SPECJALNIE DO TWOICH PREFERENCJI POTRZEBNE SĄ ODPOWIEDZI NA PONIŻSZE PYTANIA:

1. W jakiej pozycji śpisz najczęściej? (inny profil będzie miała poduszka do spania na boku, a inny do spania na plecach, czy na brzuchu)
2. Jaka jest szerokość Twoich barków mierzona od podstawy szyi do głowy kości ramiennej? (zdjęcie)                           3. Jaka jest Twoja waga i wzrost? (zdjęcie)


4. Z czego wykonana jest dana poduszka? Tutaj w zasadzie ile producentów tyle propozycji. Ja zwróciłabym uwagę na dwa rodzaje materiałów wypełniających poduszkę:

– PODUSZKA Z PIANKI TERMOPLASTYCZNEJ (pianki z pamięcią) przeznaczona jest dla osób mających problem z kręgosłupem szyjnym i odczuwających bóle okolicy szyi i barków. Dzięki świetnym możliwościom odkształcania się materiał ten zapewnia pełne podparcie głowy oraz równomierne rozłożenie sił nacisku na poduszkę. Dobre jakościowo pianki reagują na temperaturę ciała i dopasowują się idealnie do naszej pozycji podczas snu.

– PIANKA POLIURETANOWA dla osób nie odczuwających bóli kręgosłupa, chcących profilaktycznie zadbać o swój kręgosłup. Takie wypełnienie poduszki znakomicie sprawdza się u osób potrzebujących dobrej wentylacji.

Jeżeli tylko jest możliwość, przed zakupem poduszkę należy wypróbować! – można położyć się z wybraną poduszką na kilka minut pod głową. Jeśli takiej możliwości nie ma, proponuję przeprowadzić chociaż test „przy ścianie” – wsunąć poduszkę między głowę a ścianę w miarę zbliżonej pozycji do tej jaką preferujemy w nocy. W ten sposób sprawdzamy, czy głowa jest z tą poduszką ustawiona we właściwej pozycji. Nie powinna ona być za miękka ani za twarda. W kwestii zakupu poduszki nie bazujmy na cudzym doświadczeniu, gdyż jest to bardzo subiektywna sprawa i zależy od osobistych preferencji, a także w dużej mierze od warunków snu.

Pamiętajmy proszę, że o każdą poduszkę należy dbać. Bardzo ważną kwestią jest wietrzenie pościeli. Wykorzystajmy zimową aurę. Niskie temperatury bowiem zabijają wszelkie roztocza. Jeśli nie zachowamy odpowiedniej higieny pościel będzie gromadzić kurz i martwy naskórek i stanie się siedliskiem roztoczy!

Photographer : Martin Inger
Tags from the story
,
Written By
More from majkapietrak

JAK TERAPIA CZASZKOWO – KRZYŻOWA MOŻE POMÓC NAJMŁODSZYM PODCZAS STRESU?

Często z punktu widzenia nas dorosłych dzieciństwo to idylliczny okres beztroski. Nic...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *