ZDROWY SEN TO GWARANCJA WYPOCZYNKU I DOBREJ FORMY PRZEZ CAŁY DZIEŃ CZYLI JAK WAŻNA JEST ODPOWIEDNIA PODUSZKA DO SPANIA – CZĘŚĆ III

Pewnie nikt z Was nie zaprzeczy, że kochamy spać . Każdy z nas spędza w łóżku średnio 7 godzin dziennie. Spanie więc jest jedną z podstawowych czynności życiowych, dzięki której funkcjonujemy prawidłowo przez resztę dnia. Wybór właściwej poduszki ortopedycznej, bo o takiej tu mowa, może wpłynąć na jakość naszego snu.

Posiadanie , a co ważniejsze używanie poduszki ortopedycznej wiąże się z ogromnymi korzyściami dla naszego organizmu. Siedzący tryb życia, godziny spędzone przy komputerze czy w samochodzie sprawiają, że nasz kręgosłup, mięśnie karku i obręczy barkowej stają się napięte, sztywne i rozleniwione. Coraz częściej widzimy, że taki tryb życia może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Wynikiem utrzymywania stałego przeciążenia mięśni i nadmiernych napięć są między innymi: bóle szyi, karku, głowy, wady postawy, dyskopatie, drętwienia rąk oraz kłopoty ze snem.

 

Odpowiednia poduszka to taka, dzięki której Twój kręgosłup szyjny jest w stanie utrzymać neutralną pozycję, oraz zachować swoją naturalną krzywiznę (lordozę szyjną). Takie ustawienie sprawia, że zapewniamy naszej szyi najlepsze podparcie, a nasz kręgosłup po ciężkim dniu w nieustannym napięciu odpoczywa w najwygodniejszej dla niego pozycji.

 

Poduszkę ortopedyczną powinny stosować nie tylko osoby odczuwające bóle i sztywność kręgosłupa szyjnego, ale również osoby zdrowe w celu profilaktyki, która jest równie ważna, o ile nie ważniejsza od samego leczenia .

ABY DOPASOWAĆ PODUSZKĘ SPECJALNIE DO TWOICH PREFERENCJI POTRZEBNE SĄ ODPOWIEDZI NA PONIŻSZE PYTANIA:

1. W jakiej pozycji śpisz najczęściej? (inny profil będzie miała poduszka do spania na boku, a inny do spania na plecach, czy na brzuchu)
2. Jaka jest szerokość Twoich barków mierzona od podstawy szyi do głowy kości ramiennej? (zdjęcie)                           3. Jaka jest Twoja waga i wzrost? (zdjęcie)


4. Z czego wykonana jest dana poduszka? Tutaj w zasadzie ile producentów tyle propozycji. Ja zwróciłabym uwagę na dwa rodzaje materiałów wypełniających poduszkę:

– PODUSZKA Z PIANKI TERMOPLASTYCZNEJ (pianki z pamięcią) przeznaczona jest dla osób mających problem z kręgosłupem szyjnym i odczuwających bóle okolicy szyi i barków. Dzięki świetnym możliwościom odkształcania się materiał ten zapewnia pełne podparcie głowy oraz równomierne rozłożenie sił nacisku na poduszkę. Dobre jakościowo pianki reagują na temperaturę ciała i dopasowują się idealnie do naszej pozycji podczas snu.

– PIANKA POLIURETANOWA dla osób nie odczuwających bóli kręgosłupa, chcących profilaktycznie zadbać o swój kręgosłup. Takie wypełnienie poduszki znakomicie sprawdza się u osób potrzebujących dobrej wentylacji.

Jeżeli tylko jest możliwość, przed zakupem poduszkę należy wypróbować! – można położyć się z wybraną poduszką na kilka minut pod głową. Jeśli takiej możliwości nie ma, proponuję przeprowadzić chociaż test „przy ścianie” – wsunąć poduszkę między głowę a ścianę w miarę zbliżonej pozycji do tej jaką preferujemy w nocy. W ten sposób sprawdzamy, czy głowa jest z tą poduszką ustawiona we właściwej pozycji. Nie powinna ona być za miękka ani za twarda. W kwestii zakupu poduszki nie bazujmy na cudzym doświadczeniu, gdyż jest to bardzo subiektywna sprawa i zależy od osobistych preferencji, a także w dużej mierze od warunków snu.

Pamiętajmy proszę, że o każdą poduszkę należy dbać. Bardzo ważną kwestią jest wietrzenie pościeli. Wykorzystajmy zimową aurę. Niskie temperatury bowiem zabijają wszelkie roztocza. Jeśli nie zachowamy odpowiedniej higieny pościel będzie gromadzić kurz i martwy naskórek i stanie się siedliskiem roztoczy!

Photographer : Martin Inger
Tags from the story
,
Written By
More from majkapietrak

IMBIR I JEGO LECZNICZE WŁAŚCIWOŚCI CZYLI CO WARTO WIEDZIEĆ O NATURALNYM ANTYBIOTYKU

Od co najmniej 5000 lat imbir używany jest do celów leczniczych i...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *