TERAPIA CZASZKOWO – KRZYŻOWA TO NIE ŻADNE TAJEMNE MOCE ANI SUPER SIŁY

Terapia czaszkowo – krzyżowa to jeszcze dość mało popularna dziedzina w naszym kraju. Może właśnie dlatego niektórzy podchodzą do niej jak do pracy z tajemnymi i abstrakcyjnymi mocami 🙂 Tymczasem jest to praca ze spokojnym, funkcjonalnym i fizjologicznym systemem, jasno opartym na znajomościach anatomii człowieka.

System czaszkowo – krzyżowy (kranio – sakralny) jest półzamkniętym systemem hydraulicznym. Jest on położony w mocnej, nieprzepuszczalnej dla wody membranie (opona twarda), otaczającej szczelnie mózg i rdzeń kręgowy. Stwarza on wewnętrzne środowisko do rozwoju, wzrostu i efektywnego funkcjonowania mózgu oraz rdzenia kręgowego, od momentu tworzenia się embriona aż do śmierci. Podstawową funkcją tego systemu jest produkcja, cyrkulacja, oczyszczanie i resorpcja płynu mózgowo-rdzeniowego. System kranio – sakralny ma nie tylko bezpośredni wpływ na układ nerwowy. Wpływa on również na takie układy jak mięśniowo-szkieletowy, żylny, limfatyczny, wydzielania wewnętrznego i oddechowy. Jakiekolwiek nieprawidłowości w strukturze lub funkcjonowaniu tych układów mogą mieć wpływ na system czaszkowo – krzyżowy i odwrotnie.

Zaburzenia w systemie czaszkowo-krzyżowym mogą powstać z wielu różnych przyczyn m. in. mogą to być: urazy fizyczne, infekcje, stany zapalne, dysbalans strukturalny, napięcia mięśniowe, stres, choroba czy też trauma okołoporodowa. Takie nieprawidłowości mogą uwidocznić się w każdym rodzaju naszej tkanki. Zakłócenia powstałe na obwodowych strukturach ciała stopniowo odbijają swoje napięcie na centralnym systemie naszego organizmu i prowadzą do dysbalansu oraz asymetrii systemu czaszkowo – krzyżowego.

Jednym z głównych zadań terapii czaszkowo – krzyżowej jest praca z powięziami. Powięzie otaczają każdą część ludzkiego organizmu i każdy narząd wewnętrzny. Zbudowane są z tkanki łącznej, która chroni i scala całe ciało człowieka. Mocują i trzymają narządy wewnętrzne nie pozwalając przykładowo sercu przesunąć się do brzucha czy jelitom opaść do miednicy. Każdy mięsień, kość i nerw mają swoje powięzie, które decydują o stopniu ruchomości i napięciu danego elementu organizmu. Układ powięziowy buduje także przestrzeń, która jest potrzebna do przepływu płynów ustrojowych. Każda komórka naszego organizmu zanurzona jest w takim płynie. Zadaniem płynów ustrojowych jest przenoszenie substancji odżywczych. W momencie wystąpienia zaburzenia w układzie powięziowym dochodzi do zakłócenia krążenia płynów co z kolei prowadzi do pogorszenia odżywiania komórkowego.

Każda choroba, uraz czy rozcięcie skóry jest dla człowieka bodźcem fizycznym , któremu towarzyszą także reakcje emocjonalne – złość, żal, smutek czy gniew. Takie połączenie bodźców powoduje często powstanie i zakodowanie w tkance łącznej informacji w postaci pamięci tkankowej. Informacje te przenoszone z zewnątrz organizmu do wewnątrz i odwrotnie prowadzą do wytworzenia napięć oraz różnego rodzaju dolegliwości. Silne emocje rzutują na wszystkie warstwy powięzi.

Zadaniem terapii czaszkowo – krzyżowej jest całościowa diagnoza oraz analiza symptomów, w celu znalezienia ich pierwotnej przyczyny i przerwania narastających nieprawidłowości i napięć, które znajdują się w powięziach. Terapia kranio – sakralna stymuluje naturalną reorganizację organizmu, uwalnia nagromadzone wzorce urazu i przynosi całej naszej istocie bardziej zrównoważony i uporządkowany stan.

Zapraszam do kontaktu i do umówienia się na sesję Terapii Czaszkowo – Krzyżowej 🙂

Written By
More from majkapietrak

NAPADOWY BÓL GŁOWY CZYLI JAK TERAPIA CZASZKOWO – KRZYŻOWA MOŻE POMÓC ROZPRAWIĆ SIĘ Z MIGRENĄ.

Migrena – zwana inaczej napadowym bólem głowy jest chorobą przewlekłą, powodującą uciążliwe...
Read More

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *