MAMO, TATO NIE CHCĘ BYĆ JAK DZWONNIK Z NOTRE DAME! CO POWINNO ZANIEPOKOIĆ RODZICÓW W WYGLĄDZIE POSTAWY NAJMŁODSZYCH

Siedzący tryb życia wpływa negatywnie na rozwój młodego człowieka. Powoduje nie tylko osłabienie siły mięśni, ale również zmniejszenie ogólnej sprawności i wydolności organizmu. Skutkiem tego jest pojawienie się zaburzeń postawy ciała, które nieleczone, po pewnym czasie pogłębiają się i utrwalają w postaci poważnych wad postawy.

Rodzice tych najmłodszych powinni być świadomi faktu, że jeśli lekarz, bądź fizjoterapeuta stwierdził u dziecka wystąpienie wad postawy, to nie minie ona wraz z jego rozwojem. Z takich wad postawy się nie „wyrasta”. Nie bagatelizujmy nawet najmniejszych zaburzeń postawy u dzieci, gdyż mogą one wpłynąć na ich zdrowie i sprawność, a w przyszłości mogą przynieść bardzo niekorzystne w skutkach powikłania chorobowe.

 

Gwarancją skutecznego leczenia zaburzeń postawy u dzieci (które jak wiemy nieleczone mogą pogłębiać się i utrwalać w postaci poważnych wad postawy) jest ich wczesne wykrycie.

Drodzy rodzice możecie sami zacząć zwracać uwagę na postawę Waszych pociech. Jeśli zobaczycie coś niepokojącego, warto wówczas udać się do specjalisty, który oceni postawę dziecka i podejmie stosowne kroki.

Obserwację postawy ciała naszego kilkulatka (można ją rozpocząć od 3 roku życia) prowadzimy nie rzadziej niż raz na pół roku.

Dziecko powinno stać prosto, z opuszczonymi wzdłuż tułowia rękami. Do oceny postawy powinno być rozebrane do majteczek (w celu zwrócenia uwagi na symetrię tułowia, łopatek i bioder).

-> Początkowo sprawdź czy barki są na tej samej wysokości (rys. 1).

-> Zwróć uwagę na łopatki (czy jedna z nich nie jest bardziej wystająca, uniesiona lub opuszczona), może to być sygnał wady postawy (rys. 2).

-> Spójrz na talię – tzw. „trójkąty talii” – powinny być one równe po obu stronach (rys. 3).

-> Zwróć uwagę na biodra, oceń czy są na tym samym poziomie. Żadne z nich nie powinno być uniesione (rys. 4).

-> W momencie gdy dziecko zrobi skłon (czyli pochyli się swobodnie do przodu przy wyprostowanych kolanach), sprawdź, stojąc za dzieckiem, czy nie ma różnicy w wysokości pomiędzy prawą a lewą stroną ciała (rys. 5).

-> Popatrz czy w swobodnej pozycji stojącej linia kręgosłupa jest prosta. Pod skórą widoczne są wyrostki kolczyste kręgów, które tworzą linię biegnącą pośrodku pleców. Przeciągnij palcem wzdłuż tej linii (jeśli zauważysz jakiekolwiek odchylenie, może to świadczyć o skrzywieniu kręgosłupa) (rys. 6).

-> Ustaw dziecko bokiem, sprawdź czy nie ma nadmiernie pochylonej głowy do przodu, zaokrąglonych pleców, czy zbyt wystającego brzuszka.

-> Obejrzyj nogi dziecka (odległość pomiędzy kostkami przyśrodkowymi w pozycji na baczność nie powinna być zbyt duża) (rys. 7).

 

Written By
More from majkapietrak

JAK TERAPIA CZASZKOWO – KRZYŻOWA MOŻE POMÓC NAJMŁODSZYM PODCZAS STRESU?

Często z punktu widzenia nas dorosłych dzieciństwo to idylliczny okres beztroski. Nic...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *