BÓL – NIE BAGATELIZUJMY GO BO W PRZYSZŁOŚCI ODBIJE SIĘ NAM CZKAWKĄ

Podczas mojej kilkuletniej praktyki słowa często padające w odpowiedzi na moje pytanie: „od jak dawna Pana/Panią boli” były następujące „coś mnie wcześniej bolało, ale wiadomo jak to jest na nic nie ma czasu poza tym spodziewałem/am się, że po jakimś czasie samo przejdzie” (niejednokrotnie tak właśnie było). Ciężko dziwić się pacjentom, mnie kolejki na rehabilitację przerażały od strony fizjoterapeutki, co dopiero świadomość, że z bolącą częścią ciała mam czekać kilka miesięcy na upragnione spotkanie ze specjalistą. Na samą myśl wszystko samo przechodzi, ale czy do końca tak właśnie jest?

Kiedy nadchodzi dzień, że zaczyna nas coś boleć myślimy sobie – jak by to było cudownie, gdyby ból nie istniał. Czy aby na pewno? Wyobraźmy sobie, że chwytamy garnek z gotującą się wodą, nic nie czujesz, nic Cię nie boli, ale po krótkiej chwili na dłoni pojawia się oparzenie. Dopiero wtedy zdajesz sobie sprawę, że tym kimś, lub tym czymś, co mogło „ustrzec” Cię przed poparzeniem jest właśnie ból!

Ból w życiu każdej żywej jednostki pełni rolę ostrzegawczo-obronną. Jest sygnałem potencjalnego zagrożenia, wyzwala odruchową i behawioralną odpowiedź organizmu mającą na celu ograniczenie do minimum skutków uszkodzenia, które pojawiają się w następstwie urazu czy choroby. Co najważniejsze sygnalizuje potrzebę poszukania pomocy medycznej. Moim dzisiejszym celem, nie jest opisanie całej patofizjologii bólu, ani jego klasyfikacja.

Dziś przesłanie, które chciałabym, żebyście zapamiętali to: nie bagatelizować! i nie ignorować! Nie pozwólmy by w przyszłości coś popsuło nam plany uderzając z podwójną siłą z przeszłości. Szukajmy zatem pomocy medycznej na różne sposoby pomimo wszelkich przeciwności. Najważniejsze co możemy dostać od nas samych to ZDROWIE. Im wcześniej uporamy się z przeciwnościami, które zaburzają funkcjonowanie Naszego organizmu tym szybciej wrócimy do GRY. Skróćmy naszą rekonwalescencję do minimum, szkoda czasu na chorobę, kiedy jest tyle miejsc do zobaczenia, tyle przygód do przeżycia i tyle celów do osiągnięcia 🙂 

 

Tags from the story
, ,
Written By
More from majkapietrak

PASZTET Z ZIELONEJ SOCZEWICY Z CZARNUSZKĄ

Właśnie upiekłam mój pierwszy w życiu pasztet. Jest co prawda w wersji...
Read More

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *